Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.



Právě připojeni - hostů: 358 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA





Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balné



Objednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA




DOPORUČENÁ KNIHA:



Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.





Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.




  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
První balkánský sebevražedný atentátník Tisk Email

Pátek, 4. dubna 2014



Blerim Heta z kosovského Uroševce (albánsky Ferizej) se stal prvním sebevražedným atentátníkem z Balkánu. Heta se odpálil 25. března 2014 v Bagdádu a přitom zabil 52 lidí. Předtím než odešel do Iráku, pracoval Heta na americké základně na Kosovu Camp Bondsteel.

Při vyšetřování sebevražedného útoku bylo zjištěno, že pachatelem útoku je kosovský Albánec Blertim Heta z Uroševce. Den před atentátem se ozval rodině a sdělil jim, že

se "zítra setká s Alláhem."

Smrt Blerima Hetiho potvrdila jeho rodina. Kosovské orgány dosud o případu neinformovaly.

Zpráva o sebevražedném útoku Blerima Hetiho byla potvrzena na webových stránkách organizace „Islámský stát v Iráku a Šamě“ blízké Al-Kajdě, kde byl Heta zmíněn jako imám Abu el Habab el Kosovi.

Je to první zdokumentovaný případ, kdy někoho z Balkánu provedl sebevražedný útok, i když během konfliktu v Iráku se opakovaně objevovaly nepotvrzené informace o údajných sebevražedných atentátnících z Bosny.

Rodina tohoto mladíka uvěřila, že Blerim bojuje někde v Sýrii.

"Po tom všem, co se stalo, nechci nic slyšet o víře ... Můj syn byl uveden v omyl. Jsme rodina, která sdílí evropské hodnoty, nejsme extremisté," řekl Blerimův otec Remzi.

Rodina atentátníka tvrdí, že Blerim před odchodem do Iráku poslouchal kázání Shefketa Kraniqiho (Šefketa Krasničiho -p.p.) na Kosovu a Bekira Halimiho eid Umera v Makedonii.

Sestra atentátníka Arjeta Hetová-Requicová řekla novinářům, že její bratr se zdál dlouho naprosto normální, a to až asi do dubna 2012, kdy se začal stýkat s radikály. Začal chodit do mešity, navštěvoval přednášky, kde se mluvilo o džihádu, doma mluvil o náboženství a začal se stranit domácích oslav. Naprosto se změnil a začal se izolovat.

Při rozhovorech s novináři byli přítomni i Blerimův bratr, jeho matka a další z padesátičlené rodiny, ale nikdo z nich se nechtěl nechat fotografovat. Všichni členové jeho rodiny se shodli na tom, že Blerim nikdy nelhal.

Matka ukázala novinářům dopis, který Blerim poslal rodičům před svým tajným odchodem do Sýrie v srpnu 2013. V něm uvádí, že „pokud se nesejdeme na tomto světě, setkáme se v dženetu“ (ráj podle islámské víry).

7. srpna 2013 jej z domu odvezlo červené auto řízené neznámým mužem s dlouhými vousy. Rodina nezjistila, kdo to byl. Jeho bratři byli v té době na práci v Německu a jeho sestra bydlí s manželem mimo dům.

Radina Hetových se vrátila na Kosovo v roce 2000, kde se všechny jejich děti narodily a chodily do škol. Blerim dokončil vyšší školu v Uroševci a pak se několikrát pokoušel o vysokoškolské studium. Opakovaně se přihlašoval na vysoké školy, snažil se studovat psychologii, angličtinu, němčinu na veřejné univerzitě i na soukromých školách, ale studium na žádné z fakult nedokončil.

Potom rok a půl pracoval na americké vojenské základně na Kosovu Camp Bondsteel.



Když odcházel do Sýrie, tvrdil rodině, „který nikdy nelhal“, že není příslušníkem džihádu, že odchází studovat arabštinu a náboženství do Sýrie, a že chce po návratu na Kosovo učit náboženství.

Tak to trvalo až do prosince 2013, kdy sestře telefonicky oznámil, že je již součástí džihádu.

Rodina měl s Blerimem spojení i nadále přes Skype a přes síť poskytovatele Z-mobil, jehož kartu si vzal s sebou.

„Měl s sebou mobil a když jsme se ho ptali, zda nepotřebuje poslat peníze, říkal, že ne, že je dostává „od mešity“, od „islámského státu“, řekl jeho bratr Bekim, který mu chtěl poslat peníze z Německa.

Sestra a matka se s ním chtěli setkat v tureckém Istanbulu, ale on to odmítl bez udání důvodu.

Když odcházel z Kosova do Sýrie, mluvil špatně o Asadovi pod vlivem zhlédnutých videozáznamů údajných masakrů dětí syrským vládním režimem.

„O Asadovi mluvil velmi špatně, ale pak na konci roku 2013 začal špatně mluvit o Američanech. Říkal, že jsou nevěřící a že zaslouží zabít“, řekla jeho sestra Arjeta novinářům.

Rodina nechtěla jmenovat lidi, kteří naverbovali Bleriho a dál verbují mladé džihádisty. „Jsou všichni aktivní na facebooku. Policie o nich ví.“

To znamená, že verbíři jsou stále aktivní a dále nabírají brance pro džihád.

Na kosovsko-albánském portálu Tema-online se nechal slyšet málomluvný otec sebevražedného atentátníka Remzi Hatu: „Ještě jsme ani z našeho území neodstranili největšího nepřítele – Srbsko a už jsou tu ti, co posílají lidi do Sýrie a učí je zlo.“

List Expres v úterý napsal, že počet kosovských Albánců padlých v Sýrii na straně džihádu je deset a všichni byli členy neziskové organizace „Islámský stát v Iráku a Šemu“ zvané též „Deuleja“.

- - -

Zdroj: http://www.rts.rs/

a

http://www.gazetatema.net/

Další komentář anglicky: http://www.juliagorin.com/ Překlad vd